‘Orman benim’ dediler, çöpleri topladılar

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ormanları korumak ve yangınlara karşı alınacak önemler konusunda farkındalık oluşturmak adına ülke genelinde ‘Orman benim’ programı başlatıldı.

Manisa’da bu kapsamda etkinlikler düzenlendi. Manisa Valisi Enver Ünlü öncülüğünde Uncubozköy Mahallesi’ndeki Spil Dağı’nın eteklerinde bir araya gelen Manisa protokolü ve öğrenciler, ellerindeki çöp poşetleriyle ormanlık alana dağıldı. Doğaya atılan ve orman yangınlarına neden olan cam, plastik, kağıt gibi yüzlerce kilo çöp toplandı.

Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesine bağlı Kumbağ Mahallesi’ndeki ormanlık alanda üniversite öğrencileri ve kurum müdürleri, ağaçlık alanda atılan çöpleri toplayıp, temizlik yaptı. 

Hatay’ın Antakya ilçesindeki Yıldırım Orman Parkı’nda düzenlenen etkinlikte de katılımcılar çöp topladı, yangına yol açabilecek çalıları budadı. 

Adana Çukurova Üniversitesi yerleşkesindeki ormanlık alanda bir araya gelen katılımcılar, çevreye atılan çöpleri ve orman yangınlarına sebep verebilecek atıkları topladı. 

Samsun’da öğrencilerle çeşitli sivil toplum kuruluşlarının gönüllüleri, Ondokuz Mayıs Üniversitesi ağaçlandırma alanında torbalarla çöp topladı. 

Tokat’ta kampanya kapsamında Topçam Yaylası’nda insanlar ellerindeki poşetlere topladıkları çöpleri doldurdu. 

Amasya’da ormanlarda bulunan yangınlara karşı zararlı madde ve çöpler, düzenlenen etkinlikle toplandı. Millet Ormanı’nda düzenlenen etkinliğe Vali Yılmaz Doruk, kurum müdürleri ve öğrenciler katıldı. 

Bursa’nın Yıldırım ilçesi Otosansit mevkisindeki ormanlık alanda yapılan etkinliğe katılanlar, çöpleri ve yanıcı etkiye sahip unsurları topladı. 

Balıkesir’de Karesi ilçesine bağlı Kabakdere Mahallesi kırsalındaki çöpler temizlendi. Piknik alanı da olan bölgedeki çok sayıda çöp, torbalara konularak istiflendi. 

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi yerleşkesinde, Safiye Hüseyin KYK Kız Öğrenci Yurdu’nun çevresindeki ormanlık alanda bulunan çöp ve atıklar katılımcılar tarafından temizlendi. 

İstanbul’da Eyüpsultan Kemerburgaz Göktürk Devlet Ormanı’ndaki etkinliğe katılanlar yangına sebebiyet olabilecek kuru otlar başta olmak üzere çevreyi kirleten, ateş yakmaya yarayan çöp ve atıkları topladı. 

Elazığ’da Fırat Üniversitesi yerleşkesindeki ormanlık alanda, Şırnak’ta da Yeni Mahalle Şırnak Cizre kara yolundaki ormanlık alanda bir araya gelen katılımcılar, çevreye atılan çöpleri topladı, yangına yol açabilecek çalıları budadı. 

Bingöl’de ise çöp ve atıkların ormanda neden olduğu yangınlara dikkat çekmek için Bingöl Orman İşletme Müdürlüğü tarafından Bingöl Şehitlik Anıtı’nın yanındaki çamlık alanda düzenlenen etkinlikte, temizlik ve ağaçlarda alt dal budaması yapıldı.

Afyonkarahisar’da Kent Ormanı’nda temizlik çalışması yapıldı.  Karaman’da da çamlık alanlarda çöp toplama ve ağaç budama etkinliği düzenlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x