İran, yönetmen Resulof’un ekibinin Cannes’a katılmasını yasakladı

İdam karşıtı “Şeytan Yoktur” filmiyle 2020 yılında Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Altın Ayı ödülünü kazanan İranlı yönetmen Muhammed Resulof bu defa Cannes Film Festivali’yle gündemde.

Resulof’un yeni filmi ‘Kutsal İncir Tohumu’nun (The Seed of the Sacred Fig) Cannes’da Altın Palmiye’ye aday gösterildiği açıklanınca filmin yapımcıları ve ekibi İranlı yetkililer tarafından sorgulandı.

Euronews’in haberine göre sorgu sonrası ekibin yurtdışına çıkması, dolayısıyla Cannes Festivali’ne katılması yasaklandı.

Avukat Babak Paknia, film ekibinin saatlerce süren sorgulamada, Resulof’u Cannes Film Festivali’nden çekmeye ikna etmeleri için baskı gördüğünü belirtti.

Paknia, Resulof’un festivale katılmak üzere İran’dan ayrılmasına izin verilip verilmeyeceğinin ise henüz belli olmadığını söyledi. Filmin konusu ve oyuncu kadrosu da gizliliğini koruyor.

İranlı yönetmen Muhammed Resulof, idam karşıtı “Şeytan Yoktur” (There Is No Evil) isimli filmiyle 2020 yılında Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Altın Ayı ödülünü kazanmıştı.

Yönetmen, hükümetin ülke çapındaki protestolara yönelik baskılarını kınayan paylaşımları nedeniyle 2022 yılının temmuz ayında gözaltına alınmıştı. Sağlık endişeleri nedeniyle 2023’te geçici olarak serbest bırakılan Resulof, daha sonra affedildi ve bir yılık hapis cezasına mahkum edildi. Hapis cezasının yanı sıra “rejime karşı propaganda” suçlamasıyla İran’dan ayrılması iki yıllığına yasaklandı.

Yönetmenin geçen yıl Cannes’ın “Un Certain Regard” bölümü jürisine katılması istendi ancak getirilen seyahat kısıtlamaları nedeniyle katılamadı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x